Kritiserat vägarbete försenas: ”Extremt dåligt”

Gamla Alingsåsvägen har varit avstängd sedan den 10 november och nu försenas arbetet med tre veckor.
– Det har varit extremt dåliga förhållanden, säger Björn Lindquist, VA-ingenjör på Partille kommun.

ANNONS

Partille Tidning rapporterade i november om att Gamla Alingsåsvägen, som förbinder Partille med Jonsered, skulle stängas av i tre månader på grund av ett arbete med att byta ut vattenledningar.

Vägarbetet på Gamla Alingsåsvägen försenas. Bild: Google

Arbetet kritiserades av de boende i området, där framförallt de som behöver ta bussen inte var nöjda med den nya sträckningen.

”Extremt dåliga förhållanden”

Nu visar det sig att arbetet försenas med tre veckor och kommer att slutföras först den 20 februari. Detta på grund av att det varit ”extremt dåliga förhållanden”, enligt kommunens projektledare Björn Lindquist.

– Dåliga markförhållanden i kombination med mycket nederbörd har försenat arbetet, säger han.

ANNONS

Han menar att det inte bara är det ymniga snöandet för några veckor sedan som ställt till det utan även regnet.

– Regnet orsakar instabila markförhållanden, i ett område där de redan är dåliga, vilket gör att schakten rasar och försvårar arbetet samt påverkar arbetsmiljön. Vi har därför behövt lägga mycket tid på att upprätthålla schakten fri från rasmassor, säger han.

Läs mer
ANNONS