Gunnel kommer inte fram i Allum – trasig hiss i veckor

I över åtta veckor har hissen i den södra delen av Allums köpcentrum varit ur funktion. För rullstolsburna besökare innebär det stora svårigheter att ta sig mellan våningsplanen – och reparationen kan dröja ända till juni.
– Det är svårt att acceptera om man är rullstolsburen, säger Kalle Rand, vars fru Gunnel inte kan gå efter en stroke.

ANNONS

Vi träffar paret Rand vid hissarna nära Ica i Allums södra del. Här sitter en skylt om att hissen är avstängd i väntan på reservdelar. Även en gul lapp har dykt upp bredvid där det står ”förlåt!”

– Jag kan inte förstå att det ska behöva ta så lång tid att få fram delar till en hiss som bara är runt 20 år gammal, säger Kalle Rand.

Hans fru Gunnel är förlamad i höger sida och saknar talförmåga efter sin stroke. Hon kan inte använda rulltrappor eller rullband, och är därför helt beroende av hiss för att ta sig runt i köpcentret.

ANNONS

– Hon har bara en arm i bruk. Och varken jag eller hennes ledsagare klarar att hålla emot rullstolen på rullbandet, säger han.

“Det tar för lång tid”

Enligt informationen i köpcentret finns alternativa hissar, men de är inte lättillgängliga.

– Man ska kontakta servicedisken för att få hjälp, men den ligger på andra sidan. Att ta sig dit blir ju ett projekt i sig, säger Kalle Rand.

På skylten som besökarna möter ber Allum om ursäkt. Bild: Sara Höglund

Han beskriver hur besöket i Allum numera begränsas kraftigt.

– I dag blir det bara en fika. Vi kan inte ta oss runt som tidigare. Gunnel brukar vara här varje vecka – det är ett stort nöje för henne att få gå i butiker och titta.

Att istället åka till andra köpcentrum, som Mölndals galleria, eller Frölunda torg är inte heller enkelt.

– Då räcker inte tiden för ledsagning. Allt blir mycket krångligare, säger han.

Kalle Rand lyfter också ett annat problem han funderat på, ur en ren säkerhetsaspekt.

– Hur gör man vid en utrymning? Vem hjälper rullstolsburna då? Det är en fråga man ställer sig.

Albert Aguilar, centrumchef för Allum Bild: Sanna Tedeborg

Allum: Specialbeställd reservdel försenar

När Partille Tidning hör av sig till Allums centrumchef Albert Aguilar bekräftar han att reparationen dragit ut på tiden.

”Våra hissreparatörer brukar kunna åtgärda problem samma dag, men i det här fallet saknas en reservdel som inte finns på lager”, skriver han i ett mejl.

Enligt Albert Aguilar handlar det om en specialbeställning som kan behöva tillverkas eller skickas från Europa, vilket förlänger leveranstiden.

”Vi har förståelse för att situationen orsakar frustration och besvär. Under tiden finns information om att besökare kan kontakta servicedisken för assistans”, skriver han.

Kan tvingas välja bort Allum

För paret Rand riskerar situationen att få konsekvenser på längre sikt.

– Trivs man inte här längre, då får vi kanske söka oss till andra köpcentrum, säger Kalle Rand.

Makarna Rand hoppas på en snabbare lösning. Bild: Sara Höglund

Han hoppas nu att frågan uppmärksammas – och att lösningen kommer snabbare än utlovat.

– Det här handlar om tillgänglighet. Alla ska kunna röra sig här.

Läs mer

ANNONS