Man stängde in sig i friggebod i Jonsered – boende ringde polisen

De boende larmade polisen efter att de hade sett en man som låste in sig i deras friggebod på Jonseredsvägen.
– När anmälaren öppnade dörren så skrattade mannen, säger Thomas Fuxborg på polisen.

ANNONS

Det var klockan 09.35 som polisen fick samtalet från Jonseredsvägen.

– De hade sett en man som gick in i deras friggebod. När anmälaren öppnade dörren så skrattade mannen och sade att han skulle ge sig i väg, säger polisen presstalesperson Thomas Fuxborg.

De boende berättar sedan till polisen att mannen hade lämnat friggeboden och begett sig mot busshållplatsen. Han ska sett ut att vara i 25-årsåldern och uppträtt påverkad.

– De uppger också att två av deras vänner ska nyligen haft inbrott.

Polisen har kontrollerat området, men inte hittat mannen.

Läs mer

Så här prenumererar du!

Klicka HÄR för att komma till prenumerationserbjudandet. Då får du inloggningsuppgifter som du kan använda för att logga in med i e-tidningsappen och nyhetsappen.

De nedladdningsbara apparna hittar du om du söker på ”Partille Tidning” i AppStore eller Google Play.

ANNONS