Veckans kluring 17 oktober: Kan du se vad som är på bilden?

Ny vecka, ny kluring. Vad föreställer bilden denna vecka? Och vad i hela fridens namn fanns på förra veckans bild? En person gissade rätt och vinner fint pris.

ANNONS

Förra veckans kluring var tydligen väldigt klurig för av alla er som skickat in svar så var det faktiskt bara en person som gissade rätt. Är kluringen för svår då eller är det skönt att gnugga geniknölarna en smula? Vi tar någonting lite lättare denna gång.

Kluring 10 oktober, facit. Bild: Sara Höglund

Den som hade ögonen mest med sig förra veckan var Karin Samuelsson som gissade att kluringen föreställer en skylt på Öjersjökyrkan, vilket naturligtvis är helt korrekt. Karin kommer att få ett pris skickat till sig på posten. Vill du bli som Karin? Gissa på veckans kluring som syns här nedan.

Veckans kluring 17/10. Bild: Sara Höglund

Återigen är det reporter Sara Höglund som varit ute och farit någonstans i kommunen och vi lånar helt sonika en detalj från hennes bild. Kan du se vad den föreställer? Inte så svårt, va? Mejla redaktion@partilletidning.se med rätt svar.

ANNONS

Veckans kluring – så gör du

Mejla ditt svar, namn, adress och telefonnummer till redaktion@partilletidning.se så är du med i dragningen om fina priser i kommande vecka.

Läs mer
ANNONS