Robinson-Carin om allt farligt på ön: ”Såg haj på nära håll”

Sandflugor, enorma tusenfotingar, ormar, hajar och trumpetsnäckor. Carin Raabe fick läsa ett häfte med 20 sidor om alla farliga djur inför sitt Robinson-äventyr.

ANNONS

I ett inlägg på Instagram svarar Robinson-Carin Raabe från Sävedalen på en läsarfråga om huruvida det fanns farliga djur på ön som hon och hennes medtävlare befann sig på. Och jovars, det gjorde det allt.

– Inför äventyret fick alla deltagare läsa igenom ett kompendium på drygt 20 sidor som handlade om vår säkerhet, säger Carin i videon.

Hon listar sedan följande exempel på de livs levande kryp och vattendjur som alla var tvungna att hålla sig undan:

📍Stingrockor

📍Sjöborrar

📍Trumpetsnäckor

📍Skorpionfisk

📍Stenfisk

📍Walo-walo – havsorm

📍Manet

📍Hajar – revhajar, black & white tip

📍Nic-nics – sandflugor

📍Skorpioner

ANNONS

📍Ormar – mangrove, pyton, cobra och flygande ormar.

📍Tusenfoting

”Stor som en finare korv”

Just tusenfotingen, som vi som följer den senaste säsongen av the original dokusåpa Robinson redan sett Sussi bli biten av, beskriver Carin Raabe ingående i videon:

– Den är lika stor som en finare korv, säkert 20 centimeter lång och tjockare än ditt eget finger, säger hon och måttar upp tusenfotingen med tummen och lillfingret.

Robinson-Carin avslutar sedan sitt inlägg med något som kan liknas vid en spoiler:

– Sen fick jag se en haj på riktigt, riktigt nära håll, säger hon och teasar om att det är något vi tittare kanske får se i veckan när Robinson sänds på TV4 måndag till torsdag.

Läs mer
ANNONS