En räv har väckt uppmärksamhet i Sävedalen efter att ha fångats på film när den smög runt i ett bostadsområde och mötte en katt i en trädgård. Händelsen, som inträffade på Murstigen, har fått många boende att både fascineras och fundera över hur nära naturen man egentligen lever.
– Jag blev lite chockad faktiskt. Jag gick upp på balkongen och filmade, och då såg jag hur katten gick fram mot räven. Jag tänkte direkt: Nu tar räven katten, säger Christer Friborg, som filmade händelsen.
Men något angrepp blev det aldrig. I stället möttes de två djuren avvaktande, med nyfikenhet och respekt. Filmen, som är drygt tre minuter lång, visar hur räven rör sig lugnt genom trädgården innan den sätter sig bland pallkragarna.
– Det var en väldigt vacker räv, otroligt fin i pälsen. Jag såg en räv för många år sedan som hade skabb, och det var inte så roligt. Den här var frisk och ståtlig. Det blev faktiskt en fin upplevelse, säger Christer.

”Inte ovanligt att rävar syns i villaområden”
Att en räv tar sig in i ett bostadsområde i Partille är inte något ovanligt, enligt länsstyrelsens vilthandläggare Joakim Carlsson.
– Det kan finnas många skäl. Sävedalen ligger i anslutning till skogen där rävar rör sig, och rävarna tar sig in i tätbebyggda områden även när vi inte ser dem. De är opportunister som kan jaga skadedjur som råttor och möss, men det finns risk en att även katter kan råka illa ut, säger han.

Samtidigt poängterar han att rävar sällan ger sig på katter.
– Vi hör att det händer ibland, men det är inte jättevanligt. Jag tror att trafiken tar fler katter än vad rävarna gör.
I det aktuella fallet, där räven mötte en katt utan att attackera, tror Joakim Carlsson att situationen handlade mer om nyfikenhet än jakt.
– Det finns säkerligen en viss nyfikenhet, både från katten och räven i det fallet. I ett annat läge där räven känner att den har ett överläge skulle katten kunna bli ett byte, men katter kan försvara sig och det känner räven.
Kan lockas av matrester
Rävar som rör sig nära människor är oftast unga djur, förklarar Joakim Carlsson.
– Det händer att vi får in samtal om ungrävar som inte uppfattar sin skygghet mot människor på samma sätt. Matrester och ytor där vi slänger skräp kan också locka ungrävar att lämna sitt bo och gå ut på strövtåg. Vuxna rävar har mer lärt sig att hålla avstånd från människor.
Om man får upprepade besök av räv i trädgården finns det skäl att fundera över vad som lockar.
– Det finns nog inte så mycket att göra, men om man ser den flera gånger kan man börja fundera över om det är något som gör att den drar sig till tomten, säger Joakim Carlsson.

Vacker men vaksam
På Murstigen i Sävedalen verkar dock de flesta ta rävens besök med ro. Christer berättar att både han och grannarna snarare såg händelsen som något spännande.
– Det är väldigt mycket djur här – rådjur, hackspettar och andra fåglar. Det är trevligt att ha naturen så nära. Räven låg till och med och sov i trädgården en stund, helt lugnt, berättar han.
Att den rör sig så nära människor kan också vara ett tecken på att den känner sig trygg.
– Ser man en räv eller annat vilt kan man i de flesta fall se det som en trevlig upplevelse, säger Joakim Carlsson.
Samtidigt uppmanar han till viss försiktighet.
– Man ska vara extra vaksam om man hört om eller sett den typen av observationer. Då kan man agera på det genom att undvika att släppa ut katten i några dagar eller någon vecka.





