Hårdrockshelg i Partille Arena med Arch Enemy och Helloween

Arch Enemy på fredag och Helloween på lördag. Partille Arena fylls av tusentals hårdrockssugna headbangare till helgen.
– Vi är glada och exalterade över att få fortsätta turnera, säger Helloweens sångare Michael Kiske i en intervju med Blabbermouth.

ANNONS

Den 10 oktober drog det svenska dödsmetallundret Arch Enemy igång sin stora Europaturné i Stuttgart. Sedan dess rullar bandet runt i sin buss tillsammans med en flera långtradare stor arenaproduktion. I veckan som kommer så landar bandet i bland annat London och Leipzig innan de kommer till Partille Arena på fredag.

Arch Enemy på Partille Arena 2021. Bild: Anna Edlund

Tillsammans med förbanden Amorphis, Eluveite och Gatecreeper ställer sig sångerskan Alissa White-Gluz framför flera tusen i publiken i vad som kommit att bli Göteborgsområdets högborg för hårdrockskonserter.

Bandet, som släppte albumet ”Blood Dynasty” tidigare i höst, gör sin andra spelning i Partille Arena. Redan 2022 stod de på scenen, då som förband till Behemoth.

ANNONS

Helloween har publikrekord i Partille Arena

De tyska speedmetalfantomerna Helloween, som kör sitt 40-årsjubileum i arenan på lördag, är än värre och gör sitt tredje besök i Partille Arena. 2017 slog de publikrekord med strax över 5 000 personer i publiken, ett rekord de sedermera slog 2023 när de drog 5 604 sugna hårdrockare.

Helloween återförenades 2017 med två sångare, Michael Kiske och Andi Deris, och tanken var att bara göra en sista turné. Men allt har gått mycket bättre än förväntat och nu ser Michael Kiske inget slut för Helloween, som alldeles nyligen släppte plattan ”Giants & Monsters”.

– Jag hade egentligen inga förväntningar mer än att få umgås med mina gamla vänner igen, men så gjorde vi en ny skiva och slutet känns helt öppet. Vi i Helloween är både glada och exalterade över att få fortsätta turnera, säger han i en intervju med Blabbermouth.

Helloweens Michael Kiske på Partille Arena 2023. Bild: Fredrik Nystedt/Rockfoto.nu

Tillsammans med gästerna från Finland, Beast in Black, siktar Michael Kiske och hans mannar i Helloween på att närma sig rekordet och i nuläget finns det endast ett litet antal ståplatsbiljetter kvar.

Förfest i Sävedalen

Sävedalens saluhall, som drivs av metalgitarristen Björn Gelotte från In Flames, har förfest i dagarna två och även här går kvällarna i hårdrockens tecken. Köttbullarna serveras som ”Balls to the wall” och den panerade osten kallas ”The number of the cheese”.

– Ja, tanken är att det ska vara lite som en förfest. Kocken har komponerat en specialmeny och på fredagen blir det quiz med merch i potten, säger han.

Läs mer
ANNONS