Då kommer Dolly Style till Partille Arena

Molly, Polly, Holly och Yolly har varit Dolly Style i tio år. Det firas med en stor turné som landar i Partille Arena i slutet av oktober.

ANNONS

När Dolly Style slog igenom med singeln ”Hello Hi” 2015 så gjorde de det med en kavalkad av Japan-inspirerade, färgglada peruker och kläder och sades komma från ett dockhus i Dollyville.

De har tävlat i Melodifestivalen flera gånger och var så sent som i vintras med i finalen i Stockholm med låten ”Yihaa” som slutade på en femteplats.

Under de tio år som tuggummipopbandet Dolly Style funnits så har personerna bakom ursprungskaraktärerna Molly, Polly och Holly bytts ut ett tiotal gånger och 2023 förstärktes trion av en fjärde medlem: Yolly.

Under 2025 har Dolly Style varit ute på vad som framstår som en oändlig turné där de ofta göra flera spelningar per dag.

ANNONS

Den 26 oktober kommer de till Partille Arena för en matinékonsert som startar redan klockan 13.30.

Läs mer
ANNONS