PT - Hem
Sök på partilletidning.se:
START NYHETER SPORT KULTUR FOLK & FAMILJ VAL 2010 INSÄNDARE
ANNONS | REDAKTION | OM PT | KONTAKTA OSS  
Ingen fråga inlagd

Äldre frågor

Senaste insändare:
Ta inte bort hållplatsen vid Forellen!

BLÄDDRA I PT

KLICKA OCH TIDNINGEN ÖPPNAS
Bläddra med pilarna i nederkanten.
Tidigare nummer finns i arkivet
längst ner till vänster i den
öppna pdf:en.
Ulrika Ågren lämnar Sävehof och ställer sig istället på linjen för Team Esbjerg kommande säsong.    Arkivbild
Ulrika Ågren lämnar Sävehof och ställer sig istället på linjen för Team Esbjerg kommande säsong.

Arkivbild

Ulrika Ågren till Team Esbjerg
2010-06-28  Danmarksflytt och proffsliv väntar för Ulrika Ågren. IK Sävehofs linjespelare lämnar Partille för att spela för Team Esbjerg kommande säsong.


Diskussionen om att lämna Sävehof kom upp när det blev klart att Frida Toveby återvänder till Partilleklubben efter sin proffssejour i Ålborg. Det innebar en tredje linjespelare för Sävehof. Ulrika Ågren, 23, valde att lämna för spel i danska Team Esbjerg, det offentliggjordes på den danska klubbens hemsida i torsdags.
– Jag är jätteglad, jag ser verkligen fram emot att få spela handboll på heltid. Det här är ju något man drömt om sedan man var liten, säger Ulrika Ågren.
Flytten går redan i juli och diskussionerna med Team Esbjerg tog fart i början av juni. Ågrens kontrakt löper över två år.
– Det har gått väldigt fort, så jag har inte hunnit bygga upp några särskilda förväntningar, annat än att det ska bli väldigt roligt, säger Ågren.

Hon började spela i IFK Bankeryd och har gjort perioder i BK Heid och IF Hallby innan hon kom till Sävehof. Hon har hunnit ta två SM-tecken med Partilleklubben.
– Jag har utvecklats mycket fysiskt under tiden i Sävehof. Vi har tränat hårdare där än jag gjort tidigare och Europacupspelet är en viktig erfarenhet, jag har fått känna på hur det är att möta europeiska lag, säger Ulrika Ågren.
Ågren blir den tredje svenska spelaren i Team Esbjergs trupp nästa säsong. Angelica Wallén gjorde nyss klart med klubben och sedan tidigare spelar Anna-Maria Johansson för Esbjerg. Båda kom dessförinnan från Skövde HF.



Skriv ut
Dela på Facebook Dela
SANDRA HANSSON

Bli först att kommentera denna artikel »

Tillbaka. På fredag är det skarpt läge för Sävehof. Då spelar de den första matchen av tre i det första kvalet till Champions league. Och på linjen finns Frida Toveby som återvänt från proffstiden i Danmark.    Bilder: SANDRA HANSSON Frida Toveby är hemma igen
 I morgon inleder Sävehofs damer sin marsch mot Europa. Då väntar tre dagars förkvalsturnering till Champions league i Partillebo-hallen. Och tillbaka på linjen för de gulsvarta är Frida Toveby.

Dags att kvala för Sävehof
 Tre matcher på tre dagar. Till helgen ska Sävehof ta sig förbi det första hindret på vägen till spel i Champions league.
– Det känns väldigt inspirerande, säger tränaren Magnus Johansson.

2010-09-02 
Partille IF ladddar för nya damallsvenskan
2010-09-02 
Förlust i sista minuten för Sävedalen
2010-09-02 
Grannar kritiska till multihall i Vallhamra
2010-08-26 
Spartacus klara för semifinal
2010-08-26 
Jonsered tappar mark i tvåan
2010-08-26 
Öjersjö tror på ljusare framtid
2010-08-26 
SIF tappar mot toppen
2010-08-19 
Emil försvarade sin mästartitel
2010-08-19 
Saikare tog trippel på JSM
2010-08-19 
Partille IF jagar tvåan i fyran
2010-08-19 
Linn – en historisk kapten
2010-08-19 
Martens skadad i olycka
2010-08-16 
Björndammen kryssade mot serieledarna
2010-08-13 
Millegård femma i VM
2010-08-12 
Tibro blev för svåra för Sävedalens IF
2010-08-12 
Partille IF föll mot serieledarna
2010-08-09 
Bitter poäng för Jonsered mot Holmalund
2010-07-01 
Öjersjös tjejer siktar mot Gothia cup
2010-07-01 
Partille cup sprider handbollen till världen
2010-06-24 
Framåtanda i Partille IBS – allsvenskan nästa
2010-06-24 
Jonsered föll mot serieledarna
2010-06-24 
Spartacus mållösa mot Stockholm Exiles
2010-06-17 
Dubbla mästerskap för far och dotter Bielicz
2010-06-17 
Kul på fotbollsskolan
2010-06-17 
Elegans till häst när dressyren kom till Åstebo
2010-06-17 
Oväntat SM-guld för Marie
2010-06-11 
Toveby tillbaka i Sävehof