Johan Kerns tavla är en travesti på det berömda krigsfotot när amerikanska soldater intar ön Iwo Jima under andra världskrigets slutskede. Susanna Langré flankerar också tavlan. Bilder: OLOF LÖNNEHED
De vill ge hobbyn en ärlig chans
2010-03-04 Vårsalongen är en chans för Partilles amatörer att visa upp sina alster. Men många drömmer om så mycket mer. – Jag skulle vilja ge 100 procent till konsten, säger Susanne Langré.
Susanna Langré målar tanter som inte alltid uppträder tantigt.
I lördags var det vernissage på årets Vårsalong där 18 Partillebor ställer ut sin konst i Kulturums utställningshall. Temat för Vårsalongen är möten, inspiration och glädje. Glädje och inspiration genomsyrar i alla fall samtliga deltagares verk. – Det är jätteroligt att få visa upp vad man har gjort, säger Susanna Langré som ställer ut vackra akvareller av vallmoblommor, men det är hennes tanter som får mest uppmärksamhet. Susanna målar äldre damer i sammanhang som inte är de förväntade. En tant spelar amerikansk fotboll, en annan intar Marilyn Monroes pose ovanpå en fläkttrumma. – Jag har målat tanterna i tre år och de tar allt större plats. Jag gillar att det blir en liten knorr, säger Susanna Langré.
Måleriet sker vid sidan av hennes designföretag, men fick hon önska skulle hon vilja måla på heltid. – Jag är sugen på att gå någon utbildning, jag skulle absolut vilja ge allt till konsten om det var möjligt, säger Susanna. Den drömmen har också bolagsjuristen Johan Kern som målar i en helt annan stil än Susanna. Han inspireras av moderna konstnärer som exempelvis Bengt Lindström. – Det är kul att ställa ut, annars är det svårt att få visa upp sig om man inte har några meriter, säger 37-åriga Johan Kern som började måla för fem år sedan. Som småbarnsförälder är det inte alltid lätt att få tiden att räcka till. Men Johan Kern ger inte upp sitt måleri och nu är han i färd med att starta ett galleri på internet där kunderna kan beställa konstverk som trycks upp på canvasduk. En av hans tavlor på Vårsalongen som skulle göra sig i den formen är tolkningen av det klassiska krigsfotot från Iwo Jima. Inspirerad av den engelska graffitiartisten Banksy har Johan Kern skruvat till motivet lite grann.
– Det är roligt att testa sig fram. Allt blir inte så bra och då målar jag över, det kan ge den färdiga tavlan en spännande textur.
Skriv ut
Dela |
OLOF LÖNNEHED 031-340 24 38 olof.lonnehed@partilletidning.se |
|